Назад
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів

Навигация по разделу
История тайм-менеджмента

Історія управління часом: від виникнення до наших днів

екскурсію основними віхами та етапами розвитку тайм-менеджменту для нас робить доктор економічних наук, професор, фахівець у сфері тайм-менеджменту Дмитро Дячков

Проблема постійної нестачі часу в різних галузях людської діяльності стає все більш актуальною. У зв'язку зі зростанням інтересу до управління часом з'являються і еволюціонують різні методики, які об'єднуються в одну науку. Історія тайм-менеджменту вже досить насичена, і її розуміння допомагає краще розібратися в сутності управління часом.

Екскурсію основними віхами та етапами розвитку тайм-менеджменту для нас робить доктор економічних наук, професор, фахівець у сфері тайм-менеджменту Дмитро дячков. Можна виділити окремі етапи розвитку тайм-менеджменту.

1. Тейлоризм (1910-1940)

Фредерік Уінслов Тейлор, який також є засновником менеджменту, позначив певну тенденцію, помічену на початку XX століття притаманну західному суспільству, згідно з якою, працівники в силу своєї «природної ліні», властивою всім ссавцям, а також сформованим культурним особливостям «кругової поруки», розвинули стереотип «роботи з прохолодою» з метою навмисного уповільнення темпу роботи.

У зв'язку з цим, ф.Тейлор намагався позначити «золоту середину» між «природною лінню» робітників, з одного боку і безпідставними вимогами до продуктивності роботи і темпів праці з боку управлінського персоналу. Пошук "золотої середини" ґрунтувався на науковому підході до організації виробництва через певні аспекти управління часом.

Тому, цей період розвитку тайм-менеджменту ототожнюють з науковою і виробничою необхідністю впорядкування справ, для чого характерним стало складання списків цілей і завдань раціонального розподілу часу для їх виконання.

2. Класичний тайм-менеджмент (1950-1990)

Цей етап розвитку тайм-менеджменту характеризується розвитком всередині нової сформованої науки – менеджменту, яка передбачала синтез економіки, соціології та психології для досягнення цілей організації за допомогою ефективних управлінських рішень, які ґрунтувалися на системному, ситуаційному, процесному та комплексному підходах.

У той же час, концепція тайм-менеджменту, на цьому етапі, вироблялися всередині теоретичного і прикладного менеджменту. І, незважаючи на те, що тайм-менеджмент, як складова частина загального менеджменту, має, значною мірою гуманітарний базис, він також використовував знання і методичне підґрунтя кібернетики і математики.

Другим витком розвитку тайм-менеджменту на цьому етапі є впровадження і широке використання методів прогнозування і календарного планування в Діяльність організацій, які здійснювалися, не тільки за допомогою планів і стратегій розвитку на довгостроковий період, а й за допомогою блокнотів для запису ділових зустрічей, органайзерів, які передбачали планування тактичних і операційних дій, особливо серед управлінського персоналу.

3. Сучасний тайм-менеджмент (1990-2010)

З появою міжнародних організацій і бізнес-структур, розвитком ринкових відносин, запеклістю конкурентної боротьби, формується нове відгалуження загального менеджменту – управлінське консультування. Створюються цілі консалтингові організації, які спеціалізуються на окремих напрямках менеджменту, значну увагу приділяючи аспектам управління часом.

Таким чином, до напрацювань у сфері тайм-менеджменту попередніх періодів додаватимуться аспекти, пов'язані з ранжуванням завдань щодо критеріїв важливості та терміновості. Крім цього, здійснюється чіткий розподіл цілей діяльності організацій на коротко -, середньо - і довгострокові, із зазначенням їх тимчасового періоду реалізації.

Саме в цей період формується нова концепція тайм-менеджменту, що включає елементи і систему щоденного планування управлінських завдань з чітким критеріальним розподілом.

Третій етап розвитку тайм-менеджменту сприяв суттєвому підвищенню продуктивності роботи через цілеспрямоване щоденне планування та визначення пріоритетів. Також, цей етап вважається підставою становлення тайм-менеджменту як окремої галузі наукових знань. Деякі вчені і практики вважають його вершиною розвитку, але, одночасно, виділяють ряд істотних проблем, пов'язаних не з самою ідеєю, а з недосконалістю деяких підходів до управління часом.

4. Новітній тайм-менеджмент (з 2010 року)

На цьому етапі управління часом відходить від масштабного застосування його в рамках вирішення виробничих і управлінських завдань організації, і розглядається через призму життєвою позицією особистості як інструмент реалізації індивідуального потенціалу людини відповідно його життєвих цінностей, світогляду і світовідчуття.

Таким чином, формується нова концепція тайм-менеджменту, яка здійснює індивідуалістичний підхід до формування цілей кожної людини, цінності якого стають основою для пріоритетів справ, а прагнення до саморозвитку – основним мотиватором.

З'являється новий елемент «кайрос» – якісний час, який існує нарівні зі звичним кількісним часом – «хроносом». Виникає новий напрямок менеджменту Кайрос-менеджмент , яке, до речі, розроблено одним з авторів Cau.

Цей етап поглинає всі переваги першого, другого та третього історичних періодів, позбавляючись від їх недоліків.

Новітній етап історії тайм-менеджменту передбачає вивчення аспектів цифрової трансформації соціально-економічних відносин між різними суб'єктами на всіх рівнях взаємодії, що включають в себе як одну людину, так і об'єднання людей.

Зараз читають
Як жити своїм життям і стати її господарем??
Як жити своїм життям і стати її господарем??
Як почати жити своїм життям і позбутися синдрому жертви? 4 поради, які д ...
Я втомилася жити: 7 способів вийти з цього стану
Я втомилася жити: 7 способів вийти з цього стану
Звідки виникають такі думки «як»я втомилася жити"? Що можна зробити, щоб ...
Як підняти самооцінку? 8 простих і швидких способів
Як підняти самооцінку? 8 простих і швидких способів
Як підняти самооцінку без будь-яких складних маніпуляцій? Дуже прості по ...
Як написати казку: 10 перевірених порад
Як написати казку: 10 перевірених порад
Як написати казку? Що повинно обов'язково бути присутнім в казці, а що к ...
Як зустрічатися з хлопцем: 4 поради і 4 основні помилки
Як зустрічатися з хлопцем: 4 поради і 4 основні помилки
Як зустрічатися з хлопцем так, щоб відносини приносили щастя? Як надовго ...
Як зважитися почати нове життя правильно
Як зважитися почати нове життя правильно
Ви хочете знайти легкий спосіб почати нове життя? Тоді ви напевно зробит ...
Гіперактивна дитина: хто це, його ознаки і що робити??
Гіперактивна дитина: хто це, його ознаки і що робити??
Хто така гіперактивна дитина? Це розлад або дитяча незібраність? Причини ...
Новое youtube видео