Назад
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??

Навигация по разделу
эгоист

Хто такий егоїст і чому він думає тільки про себе?

Хто такий егоїст і його види. Позитивні і негативні сторони егоїстів. Як їх розпізнати і як з ними поводитися

Люди поділяються на дві великі групи. Одні думають про благополуччя оточуючих. Інші дбають лише про себе. Саме їм ця стаття і присвячується. Йдеться про егоїстів. Хто вони такі? Чому саме так поводяться? Добре чи погано нехтувати чужими інтересами? Що робити, якщо співрозмовник поводиться, як егоїст? Як будувати з ним діалог? Чи можна його перевиховати? Чи легко почати стосунки? На що можна розраховувати, спілкуючись з егоїстом? Пропонуємо розібратися в цих питаннях разом.

Хто такий егоїст?

Егоїст — це людина, яка думає тільки про себе, ставлячи власні інтереси вище оточуючих. Справедливо зазначити, що в егоїзмі немає нічого поганого, якщо він не набуває гіперболізованих форм. Справа в тому, що кожна людина – індивідуальний організм. Йому необхідно підтримувати в собі всі фізіологічні процеси. Для цього слід правильно харчуватися , відновлювати сили, піклуватися про своє здоров'я. помірний егоїзм в цьому і допомагає. навіть самий безкорислива людина повинна думати про себе, інакше у нього закінчиться запас життєвої енергії, яку він направляє на допомогу іншим.

Пройти тест на егоїзм

Протилежність до слова егоїст, антонім його – це альтруїст . Така людина, навпаки, всього себе присвячує служінню людям. Традиційно альтруїзм протиставляється егоїзму, але не все так однозначно. Відомо поняття раціонального альтруїзму, коли люди допомагають іншим, логічно усвідомлюючи необхідність цього. Безумовно, вони поводяться, як альтруїсти, при цьому вбачаючи і певні «бонуси» для себе, що вже віддалено скидається на егоїзм. Крім цього, допомога іншим може підвищити соціальну значимість людини , тим самим «спокушаючи» окремих егоїстів напоказ вести себе, немов альтруїсти. За прикладами далеко ходити не треба. Досить включити будь-яке політичне шоу.

Можна навіть провести еволюцію егоїстичної поведінки в міру дорослішання людини, як особистості . Спершу, у кожного домінує дитячий егоїзм, який поступово набуває дорослі обриси. Згодом, людина розуміє, що допомога іншим має переваги, оскільки підвищує авторитет в суспільстві, дозволяє розраховувати на прихильність і підтримку. Це перетворює егоїста на раціонального альтруїста , поступово зміцнюючи таку модель поведінки. Цей вектор розвитку справедливий тільки Для зрілих особистостей. Інфантильні люди, або ті, хто не відрізняються розвиненим інтелектом, все життя можуть залишатися закінченими егоїстами.

Синонімами егоїзму вважаються такі слова: самолюбство, егоцентризм , себелюбство, себекористие, корисливість. Вони відображають різні ступені прояву цієї ознаки, а також його спрямованість. Наприклад, на отримання вигоди, вихваляння себе або досягнення власних цілей. Якщо головним мотивом можна назвати особисте задоволення, то прийнято говорити про гедонізм – життєвий принцип, який базується на прагненні до насолоди. А взагалі, егоїсти бувають різних видів, деякі з яких складно відрізнити від інших типів особистості.

Пройти тест на тип особистості

Види егоїстів.

Це поняття включає широку класифікацію, яка розкриває різні сторони егоїзму. Їх ділять на види згідно вираженості, раціональності поведінки, активності, масштабу, радикальності, самодостатності, віку.

З урахуванням вираженості егоїсти бувають:

 • Приховані - маскуються під альтруїстів;
 • Явні - можуть спокійно визнати, що «я егоїст».

Залежно від раціональності поведінки:

 • Раціональні - проявляють свою натуру, коли це доречно;
 • Ірраціональні - «гребуть під себе» завжди, навіть якщо це може їм нашкодити в майбутньому.

За активністю виділяються:

 • Активні - проявляють наполегливість в реалізації своїх потреб;
 • Пасивні - просто байдужі до чужих інтересів.

Згідно масштабності прояви егоїзм буває:

 • Одиночний - одноосібне споживацтво;
 • Сімейний - відстоювання інтересів своїх родичів;
 • Общинний - пріоритет на групові інтереси;
 • Корпоративний - абсолютизація корпоративних цінностей;
 • Націоналістичний - гіперболізований патріотизм.

І. С. Тургенєв розділив егоїстів на три групи по їх радикальносності:

 • Живуть самі і іншим не заважають;
 • Самі живуть, але іншим заважають жити;
 • Заважають і собі, і іншим.

В залежності від самодостатності буває два етичних типажу:

 • « споживач " - проявляє байдужість до оточуючих, забезпечуючи себе сам;
 • « Паразит » – не дбає про чужі інтереси, намагаючись жити за рахунок інших.

Якщо етікотіп «споживач» викликає повагу з боку оточуючих, часто домагаючись успіху в житті, то «Паразит» ніколи не стає популярним, займаючи «екологічну нішу» утриманця.

З урахуванням віку, егоїзм буває:

 • Дитячий - виникає від невміння контролювати свої емоції ;
 • Дорослий - стійка психологічна модель поведінки, яка обрана усвідомлено.

Незважаючи на різноплановість проявів, егоїзм має ряд загальних ознак, які досить чітко проявляються у його власників. Це дозволяє розпізнати себелюбного людини і вчасно зрозуміти, як себе вести з ним.

Як розпізнати егоїста?

Будь-який егоїст, незалежно від його поведінки, прагне задовольнити свої особисті амбіції та потреби. Це означає, що приховані мотиви є завжди. Найкраще запитати про це циніка або скептика . Саме ці типи особистості швидше за все здатні «розкусити» натуру егоїста. Безумовно, підозрювати всіх неправильно, але проявляти трохи більше скепсису в спілкуванні цілком нормально.

Хто такий егоїст стає зрозумілим, як тільки перетинаються інтереси. Якщо альтруїст може відступити, або погодитися на співпрацю, то егоїст докладе всіх зусиль, щоб отримати максимальну користь. Навіть ховаючись під виглядом альтруїста, він буде надавати допомогу тільки в тих випадках, коли це принесе йому «бонуси». Наприклад, рекламу, підтримаю суспільства, відповідну допомогу. Тому вірити в альтруїзм егоїста, так само нерозумно, як і в сльози зрадниці.

Пройти тест на самооцінку

Добре чи погано бути егоїстом?

Розбираючи плюси і мінуси егоїзму, відзначимо, що будь-який тип особистості зміцнюється в соціумі, якщо він має переваги. В іншому випадку, така життєва установка давно б зникла під впливом соціального відбору.

Негативне ставлення людей до егоїстів багато в чому надумане. Намагаючись відповісти на питання, «що з себе представляє егоїст», автори все одно вказують в більшості випадків негативні сторони цього типу особистості. Але чи справедливо це? Можливо, люди часто стають егоїстами, тому що так їм підказує життєвий досвід? Чи є розумне пояснення цьому?

Переваги егоїстів.

Егоїстична поведінка має переваги, особливо в короткостроковій перспективі. Яскравим прикладом служить дилема ув'язненого (бандита). Згідно з її трактуванням, якщо будуть спіймані злочинці, кожен з них, швидше за все, вибере шлях зради, а не співпраці. Припустимо, на місці злочину поліція змогла затримати двох підозрюваних. Є чотири варіанти розвитку подій. Якщо обидва будуть мовчати, то отримають максимум по півроку. Якщо один зізнається і здасть іншого, то буде звільнений, як свідок, а його напарник «загримить» по повній – на 10 років. Аналогічно може вчинити і другий, якщо його випередить. Коли зізнаються обидва, то отримають по два роки в'язниці.

Безумовно, співпраця вигідніша, але егоїзм також має переваги. Він, або гарантує моментальну вигоду, або незначні незручності. Якщо ж один з бандитів проявить альтруїзм і візьме всю провину на себе, то врятує напарника, але перекреслить власне майбутнє. Таким чином, егоїзм цілком виправданий , оскільки, допомагаючи іншим, особливо на шкоду собі, людина витрачає власний час і ресурси. Подяки за це може і не бути, більш того – поширені випадки, коли на добро відповідають злом.

Недоліки егоїстів.

Все ж егоїзм не позбавлений недоліків, особливо, якщо говорити про довгостроковій перспективі. Справа в тому, що альтруїсти користуються великим авторитетом в суспільстві. Їм скрізь раді. З такими людьми простіше співпрацювати, дружити, створювати сім'ю. Та й взагалі, за принципом зворотного зв'язку, добрі люди отримують більше позитиву, ніж злі і егоїстичні. Тому егоїзм ускладнює соціалізацію людини.

Опеньків же, егоїсти бувають різні . Ті, хто живуть за принципом споживача, навпаки навіть заохочуються сучасним меркантильним суспільством. Якщо ж мова йде про егоїстів паразитичного типу, то всілякі нахлібники і «динамщіци» ніколи не стануть популярними. Вони можуть втиратися в довіру, але поступово будуть викриті і отримають погану славу, що ускладнить подальші спроби знайти нового «спонсора» і джерело доходу.

Як поводитися з егоїстом?

Все залежить від ситуації. Справа в тому, що під словом «егоїст» часом ховаються різні типажі. Хтось просто не хоче за свій рахунок вирішувати чужі проблеми. Інший же намагається отримати "бонуси" ціною зусиль іншої людини. У першому випадку можна спокійно будувати спілкування, але на принципах взаємної вигоди. У другому, краще скоротити контакти до мінімуму, оскільки схильний до паразитизму егоїст тільки ускладнює життя іншим.

Намагаючись завоювати прихильність егоїста, слід спочатку продумати, яку користь йому принесе це спілкування. Адже такий тип особистості відрізняється меркантильністю і прагматизмом. Від нього можна отримати допомогу і підтримку, тільки якщо аргументовано пояснити, навіщо це потрібно. Егоїст здатний на співпрацю і навіть альтруїзм, якщо усвідомлює всі перспективи від взаємодії. Тоді він включить в систему своїх цінностей ще й потреби іншої людини (друга, колеги або статевого партнера). Але такий альтруїзм швидко пройде, якщо егоїсту це набридне.

Як виховувати егоїста?

Всі діти за своєю природою егоїстичні. Це пов'язано з їх невмінням боротися зі своїми бажаннями та емоціями. Тим більше що з моменту народження, їм присвячено всю увагу оточуючих, що підсилює їх егоцентризм.

Переоцінка життєвих принципів починається, коли вони усвідомлюють, що у світі є й інші діти. Починається боротьба за іграшки, солодощі, увагу дорослих. На цьому етапі дуже важливо прищеплювати дитині навички співпраці. Пояснювати йому, що спільними зусиллями можна домогтися більшого, якщо підтримувати і допомагати один одному. Маленький егоїст досить швидко перейме альтернативну манеру поведінки, коли зрозуміє всі її перспективи. Головне, щоб дитина не натрапив на суворі реалії життя, які йому швидко підкажуть наскільки «вдячними» бувають оточуючі.

Егоїст, насправді, не такий і поганий. Зрештою, де написано, що людина повинна жити для інших, а не для себе. Якщо він нікого не обманює, не заважає жити іншим, то чому б і ні. Головне у всьому знати міру, не виходячи за рамки пристойності. Звичайно, жити можна як завгодно, але якщо не хочеться залишитися одному, краще не забувати і про оточуючих.

Пройти тест: Шкала самоповаги

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео