Представники регіонів України обговорили майбутню Конституційну модель місцевого самоврядування

19 вересня 2013

Під час семінару для представників органів місцевого самоврядування президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов поінформував загал про  Концепцію внесення змін до Конституції України у частині місцевого самоврядування.

За словами Сергія Чернова, чинною Конституцією України, ухваленою 28 червня 1996 року, закладені принципи, правові та інституційні основи місцевого самоврядування. Проте модель місцевого самоврядування, викладена головним чином у XI розділі Основного Закону, є спробою пристосувати інститут локальної демократії до політико-правових реалій, що існували в державі на той час. У тому числі в цю модель закладено збереження механізмів централізації влади на місцевому рівні.

"Але через півтора десятиліття стало зрозуміло, — зазначив Сергій Чернов, — що існуюча в Україні перехідна модель місцевого самоврядування вичерпала свої можливості і не відповідає міжнародним обов"язкам, взятим Україною. До того ж, сучасні глобалізаційні світові тенденції та інтеграційні процеси, від яких наша держава не може бути осторонь, ставлять нові вимоги до вітчизняного законодавства, в тому числі, в частині, що стосується управління регіонами. Про численні недоліки існуючої системи місцевого самоврядування в Україні говорять і ті, хто безпосередньо працює в цій системі, і експерти, які аналізують законодавство і спроможність державних інститутів".

Як повідомив президент Асоціації, проект Концепції внесення змін до Конституції України був розглянутий на пленарному засіданні Конституційної Асамблеї 21 червня 2013 року і був взятий за основу. Оскільки розділ XI "Місцеве самоврядування" не викликав суттєвих зауважень членів Конституційної Асамблеї, його можна розглядати в якості майбутньої конституційної моделі місцевого самоврядування.